The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

World architecture... what's happening generally....

The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Sat Oct 21, 2006 1:15 am

METAMORPHOSE OF THE PYRAMID'S ARCHITECTURE

Image

Angle C-B - E: 26,3026897°
A-B = 365,242 Sacred Cubits (SC)
C-D = 232,5204754 SC
H-K = 206,065819 SC

Radius of the circle: 116,2602377 SC

a) Volume of the sphere (radius 116, 2602377 SC): 6.582.363,505 cubic Sacred Cubits,

Volume of the Gr. pyramid: 10.339.543,67 cub. Sacred Cubits:

10.339.543,67 : 6.582.363,505 = 1,570795 ( 1/2 Pi )

Sacred Cubit

The English have a measurement of length, which they call skein : 109,728 meters.
If a man was walk one day, with his every step 1 Sacred Cubit (63,5 cm) and with the speed of two steps in a second (2 Sacred Cubits or 127 cm), in 24 hours he would travel 109,728 km (1.000 skeins). For one year of 365,242 days, he would travel around the planet Earth. That is, he would travel the length of the Equator: 40.077,27418 km:

The original ancient base-breadth was 760,9208333 present feet = 9.131,05 inches = 23.192,867 centimeters = 365,242 Sacred Cubits. The differences between the originally and the present measurements were caused by the earthquakes and by the meteorological reasons: the Sun’s heat and the night’s coldness: the most sun exposed south side of the present Pyramid’s base is the longest side, and the north side, mostly in a shadow, is shortest.

THE GREAT PYRAMID AND THE EARTH

One side of the Great Pyramid's base is 23.192,867 cm long. Two sides together have 46.385,734 cm: this is the length of speed of Earth's turning on the Equator in one second. For the amount of time of one minute one point on the Equator moves by 2.783.144,04 cm or 27,8314404 km. For one hour this is the length of 1.669,886424 km. For the amount of 24 hours this is 40.077,27418 km. This is, according to the Great Pyramid, the length of Earth's Equator:

The height of the Great Pyramid is 14.765,05019 cm.
If a certain object was to travel on with a speed of 14.765,05019 cm in a second, it would travel a distance of 53.154.180,68 cm in one hour. For the amount of time of one day this distance would be 12.757,00336 km. This, according to the Great Pyramid, is the length of Earth's Equator.

14,765,05019 x 3,14159 = 46.385,734 cm = two sides of the Pyramid’s base.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Sat Oct 21, 2006 8:22 pm

THE GREAT PYRAMID AND EARTH'S MEASUREMENTS

Image

- [B]β [/b] Pyramid's angle = 51,85399754˚ (tangent = 1,273240621).
- 45˚ = the angle of the south shannel of the King's Chamber.
- 32,48165854˚ = the angle of the north channel of the King's Chamber (tangent = 0,63662031).

Circle G = Earth
C-E = Earth's radius = 6.378,501681 km:

6.378,501681 x 0,63662031 = 4.060,6837 km = E-L

4.060,6837 x 3,14159 = 12.757,00336 km = Eart's equatorial diameter = W-E = A-B =B-D =D-F = F=A

A-B =B-D =D-F = F-A = 151.028,01344 km = circle R

Radius of the circle R = 8.121,367435 km = C-N:

8.121,367435 : 1,273240621 = 6.378,501681 km = W-C = Earth's radius.

If a certain object was to travel with a speed of 2 Sacred Cubits ( 50 inches = 127 cm) in a second, for 24 hours (1 day) it would travel a distance of 109,728 km = 1.000 skeins:

51.028,01344 : 109,728 = 465,0409507 days = 1,273240621 years = tangent β

Great Pyramid's base = 365,242 Sacred Cubits (SC):

365,242 x 8 = 2.921,936 SC = 185.542,936 cm = 1,85542936 km = 1 ' of the Earth's length on the Equato: 1˚ = 60' = 111,3257616 km.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Mon Oct 23, 2006 12:10 am

ANGLE OF THE NORTH CHANNEL OF THE KING'S CHAMBER

Image
The angle ( α ) of the Northern Channel of the King's Chamber and the Pyramid's proporcion

The ascending direction of angle R-C (N-C) to the base of the Pyramid (alpha, α) is the angle of north channel of King's Chamber = 32, 48165854˚.

Length in Sacred Cubits:

R-S (N-S) = 182,621

S-C (C-A) = 116,2602377

V-X (Z-Y) = 91,3105

P-O-T-U-P = 597,7624754
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Tue Oct 24, 2006 2:20 am

THE PYRAMID AND THE N. CHANNEL OF THE KING'S CHAMBER (II)

Image

β = 32,48165854˚ (North channel of the King's chamber)

tang. β = 0,63662031

sin. β = 0,537029596

E-N = 91,3105 Sacred Cubits (SC) = E-K

r = 58,13011882 (SC) = 1453,25297 inches = 3691,262545 cm

Circle N = 0,115964335 km = circle M

If a certain object was to travel with a speed of 0,115964335 km/sec., for 24 hours (1 day) it would travel a distance of 10.019,31854 km = 1/4 of the Earth's Equator.

Earth's equatorial radius = 6378,501681 km:
6378,501681 x 0,63662031 (tang. β) = 4060,683721 km:

4060,683721 km x 3,14159 = 12757,00336 km =Eart's diameter.

(4060,683721 x 4) x 3,14159 = 51.028,01348 km

The great Pyramid - Greenwich meridian ( distance) = 31,13513514˚

1˚ on the Earth's curved surface = 111 km: 31,13513514˚ = 3456 km:

51.028,01348 : 3456 = 14,7650502 km; the height of the Great pyramid = 0,1476505019 km.

γ = 57,51834146 ( tang. γ = 1,570795 = 1/2 Pi

A-B = 0,185542936 km = 10-th part of 1' (minute) on the curved Earth's surface .
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Fri Nov 03, 2006 6:32 pm

GEOMETRY OF THE KING'S CHAMBER

Image

King's Chamber:
- length = 412.1316378 inches
- width = 206.0658189 "
- height = 230.3800057 "

The Chamber's width = 206.0658189 inches = R

Circle C = 33.350.42964 squared inches = square S

One side of the square S = 182.621 inches = two sides of the G. Pyramid's base.

If a certain object was to trawel with a speed of 182.621 inches in one seconnd. for 24 hours (1 day) it would travel a distance of 15.778.454.4 inches = 100-th part of the Earth's Equator.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Wed Nov 08, 2006 4:38 am

KING'S CHAMBER

Image

Image
King's Chamber (plan)

King's Chamber:
- length = 412.1316378 inches
- width = 206.0658189 "
- height = 230.3800057 "

Te volume of King's Chamber is 19.565.308.45 cubic inches = 320.618.1934 liters.

The ceiling is constructed with nine granite blocks (stones). The two last blocks in the Chamber are only 1/2 of the size of other blocks: 1/2 + 1/2 = 1

Therefore, there are "eight" granite blocks in the ceiling. This signals us that the volume of the King's Chamber needs to be divided in eight parts:
320.618.1934 : 8 = 40.077.27418 = the length of the Earth's Equator (1 liter = 1 km). ;)
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Mon Nov 13, 2006 10:24 pm

SUN – EARTH


Image
Sun and Earth

149.597.870 = in kilometers the Sun’s mean distance from the Earth = 1 Astronomical unit (1 AU).

Earth’s orbit = 939.950.345 km

Earth’s equatorial diameter = 12.757,00336 km:

939.950.345 : 12.757,00336 = 73.681,12389 km

Mean solar tropical year = 365,242 days ( 1 mean day = 24 hours):

a) 73.681,12389 : 365,242 = 201,7323415 km.

The height of the Great Pyramid = 0,1476505019 km:

201,7323415 x 0,1476505019 = 29,78588148 km/sec. = Earth’s orbital velocity.

12.757,00336 : 365,242 = 34,9275367 km: if a certain object was to travel with a speed of 40,4253897 cm in one second, for 24 hours (1 day) it would travel a distance 34,9275367 km:

40,4253897 cm = 0,63662031 Sacred Cubits (tangent of the angle of the King’s Chamber North channel).
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Sat Nov 18, 2006 10:22 pm

THE GREAT PYRAMID AND THE SATELLITE MAP OF EARTH


Image
Image
The Grat Pyramid and the Earth's satellite map

Earth's Equator = 40.077,27418 km.

Equatorial diameter = 12.757,00336 km

Pyramid's angle: 51,85399754 degrees (tangent = 1,273240621)

12.757,00336 : 1,273240621 = 10.019.31854 km = 1/2 of the Pyramid's base or 1/4 of the Equator.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Mon Nov 20, 2006 6:59 pm

GEOMETRI OF THE KING'S CHAMBER (II)

Image

King's Chamber:
- length = 412,1316378 inches
- width (R) = 206,0658189 inches

Circle C = 33.350.42964 squared inches = square S
One side of the square S = 182,621 inches.

1 sacred cubit = 25 inches: if a certain object was travel with a speed of 25 inches/sec.,for 24 hours (1 day) it would travel a distance of 2.160.000 inches.
Equatorial diameter = 12.757,00336 km = 502.244.226,8 inches:

502.244.226,8 : 2.160.000 = 232,5204754 inches;

- one side of the square S = 182,621 inches;
- tangent of the Pyramid's angle ascend = 1.273240621

182,621 x 1,273240621 = 232,5204754 inches.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Mon Nov 27, 2006 3:08 am

DIAMETER - AREA

Image

Circumference = 4

4 : 3,14159 = 1,27324062 = diameter of the circle = tangent of the Great Pyramid's ascending angle.

A = πr2

Area of the circle = 1,27324062 (squared)
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Sat Dec 16, 2006 8:56 am

PASSAGE INTO THE KING’S CHAMBER

Image

Image
Figure 30

The measurements of the King’s Chamber passage (the square S) in inches (Figure 30):
· Length = 100,5951944
· Width (a) = 41,2131638
· Height (h) = 41,2131638
Square S = circle C =1.698,52487 squared inches

Diameter of the circle Z = 23,25204754 = 59,06020075 cm = R
R = 59,06020075 cm:
59,06020075 x 3,14159 = 185,5429361 cm = circle Z (Figure 30):
185,5429361 cm x 1.000 = 1,855429361 km = the length of one minute (1’) on the curved Earth’s surface around the Equator.
If a certain object was to travel with a speed of 59,06020075 cm in one second, for 24 hours it would travel a distance of 51,02801345 km:
Earth’s equatorial diameter = 12.757,00336 km:
12.757,00336 : 51,02801345 = 250 parts of the Equator.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Mon Dec 25, 2006 9:48 am

THE ANTECHAMBER


Tropical years = 365,242 days:
365,242 : 3,14159 = 116,2602377

Image
Antechamber

Length of the Antechamber D = 116,2602377 inches.
Circle Y = 10.615,78044 squared inches = square T = 103,0329095 x 103,0329095 inches:

2 x 103,0329095 = 206,065819 inches = two side of the square T = widths of the King’s and Queen’s Chamber.

4 x 103,0329095 = 412,131638 inches = four sides of the square T = length of the King's Chamber.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Mon Jan 01, 2007 11:24 pm

MILLENIUM DOME

Image
The O2 - Millennium Dome, Greenwich
(http://en.wikipedia.org/wiki/Millennium_Dome)

Location: Greenwich, UK
Longitude: O˚
Latitude: 51˚ 30' 8'' N

Diameter: 365 m (1 m = 1 day)
Height: 49,98259186 m (50 m)

Image

Height: 49,98259186 m = radius of the circle A

Area of the circle A = 7.848.507028 m2 = area of the square B

Circumference of the square B = 354.3672 m = Lunar year = 354,3672 days


Latitude: 51˚ 30' 8'' N

1˚ on te curved Earth's surface = 111 km:

51˚ 30' 8'' = 5.716.746667 km:

5.716.746667 x 7 = 40.017,22667 km = Earth's mean size
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Sat Jan 06, 2007 7:41 pm

GREAT PYRAMID ABOVE SEA LEVEL

Image
The Great Pyramid: 198 feet above sea level (A-B).

Square C-D + D-E + E-F + F-C = 597,7624754 Sacred Cubits = Pyramid’s base and Pyramid’s height ( 365,242 + 232,5204754 SC).

A-C = A-F = 1.868,007736 inches

Angle beta = 51,85399754° (Pyramid’s angle of ascent)
Tangent beta = 1,273240621

1.868,007736 x 1,273240621 = 2.378,42333 inches = A-B = = 198,2019442 feet above sea level.
Square H-I + I-J + J-K + K-H = 4 x 365,242 = 1.460,968 Sacred Cubits:

a) Square C-D + D-E + E-F + F-C = 597,7624754 Sacred Cubits

b) Square H-I + I-J + J-K + K-H = 1.460,968 Sacred Cubits:
1.460,968 : 597,7624754 = 2,444061078

A) Earth’s Equator = 40.077,27418 km:

40.077,27418 : 2,444061078 = 16.397,82023 km

Circumference of the circle S = 18.978,9586 cm = 0,189789586 km:
If a certain object was to travel with a speed of 0,189789586 km in one second, for 24 hours it would travel a distance of 16.397,82023 km. The Great Pyramid stands on the northern edge of the Giza Plateau,
55
B) Equatorial diameter = 12.757,00336 km:

12.757,00336 : 2,444061078 = 5.219,5927 km

Diameter of the circle S = 2.378,423329 inches = 6.041,195256 cm:
If a certain object was to travel with a speed of 6.041,195256 cm in one second, for 24 hours it would travel a distance of 5.219,5927 km.

C) Pyramid’s base = 365,242 Sacred Cubits = H-K =H-I = I-J = J-K
365,242 : 2,444061078 = 149,4406188 SC = C-F = C-D = D-E = E-F
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Tue Jan 09, 2007 10:40 pm

NUMBER 1 AND THE NUMBERS OF THE PYRAMID


Number 1

1 : 3,14159 = 0,318310155

0,318310155 x 2 = 0,63662031 = tangent of the angle 32.48165854º (north air-channel of the King's Chamber).

0,63662031 x 2 = 1,27324062 = tangent 51,85399754º (the G. Pyramid's angle of ascend).

√1,27324062 = 1,128379644 {1,128379644 year = 412,1316379 days = length of the King's Chamber (in inches)}.

412,1316379 : 2 = 206,065819 {width of the King's Chamber (in inches)}.

1,128379644 x 206,065819 = 232,5204754 {heigth of the G. Pyramid (in Sacred Cubits)}.

232,5204754 x 3,14159 = 730,4840003 (length of speed of Earth's turning on the Equator in one second: 730,4840003 x 60" x 60' x 24 h = 63.113.817,64 Sacred Cubits = 40.077,27419 km = Earth's Equator).

NUMBER 1 = 1 INCH

Image
Antechamber passage, Granite Leaf and the Boss (Seal)

C-D = 1 inch

A) 1 : 3,14159 = 0,318310155 inches

(0,318310155 : 2) x 100 = 15,91550077 inches:

If a certain object was to travel with a speed of 15,91550077 inches/sec., for the amount of time of one day (24 hours) this distance would be 502.244.226,8 inches = Earth's equatorial Diameter (12.757,00336 km).

232,5204754 inches:

(232,5204754 X 100) X 2,54 = 59.060,20075 cm = 0,590602008 km:

If a certain object was to travel with a speed of 0,590602008 km/sec., for 24 hours (1 day) it would travel a distance of 51.028,01345 km.

Earth's Equator= 40.077,27418 km:

51.028,01345 : 40.077,27418 = 1,273240621 days of Earth's rotation = tangent 51,85399754º (the G. Pyramid's angle of ascend).

C) 730,484003 inches:

730,484003 x 100 = 73.048,4003 inchies = 1,855429368 km = 1' (minute) on the curved Earth's surface around the Equator.

D) 206,0658189 inches

206,0658189 x 100 = 20.606,58189 inches:

If a certain object was to travel with a speed of 20.606,58189 inches/sec., for 1 year (365,242 days) it would travel a distance of 650.280.025.400 inches:

Earth's Equator = 40.077,27418 km = 1.577.845.440 inches:

650.280.025.400 : 1.577.845.440 = 412,1316378 days of the Earth' rotation = 412,1316378 inches = length of the King's Chamber.

.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby helloinsane » Sat Jan 13, 2007 1:30 am

Sloping walls are a hoor to seal and drain properly. I'd say if they were making it today they'd go with a cube.
helloinsane
Member
 
Posts: 175
Joined: Mon Jul 22, 2002 4:22 pm
Location: Vancouver, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Sat Jan 13, 2007 3:49 am

helloinsane wrote:Sloping walls are a hoor to seal and drain properly. I'd say if they were making it today they'd go with a cube.


:confused:
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Sun Jan 14, 2007 10:33 pm

ANTECHAMBER AND THE BOSS

Image
Antechamber

Length of the Antechamber = 116,2602377 inches:

If a certain object was to travel with a speed of 116,2602377inches/sec., for 24 hours (1 day) it would travel a distance of 10.044.884,54 inches:

10.044.884,54 x 3,14159 = 31.556.908,8 inches = 50-th part of the Earth's Equator.

The length of the entrance passage into the King's Chamber = 100,5951944 inches. The width and the heigth are same: 41,2131638 inches. The cubic diagonal of the passage is 116,2602377 inches = 4.320.000-th part of Earth's equatorial diameter.

Image
The Boss

The length of the boss on the Granite Leaf = 5 inches:

If a certain object was to travel with a speed of 5 inches in one second, for 365,242 days (1 year) it would travel a distance of 15.778.454,4 inches = 40.077,27418 km = Earth's Equator.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby alan d » Mon Jan 15, 2007 1:00 pm

I think if you clad it in siberian larch it could look quite good and also help break up the bulk.
alan d
Senior Member
 
Posts: 746
Joined: Wed Mar 19, 2003 2:07 pm
Location: glasgow

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Mon Jan 15, 2007 9:30 pm

alan d wrote:I think if you clad it in siberian larch it could look quite good and also help break up the bulk.


Off topic! :)
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Tue Jan 16, 2007 7:24 pm

The Pyramids and Temples of Gizeh by W. M. Flinders Petrie

Length of sides of casing

Socket Sides:

9129.8 inches
9130.8 inches
9123.9 inches
9119.2 inches

-------------------------------------------

Pyramid's original length of sides of casing: 9131,05 inches:

9131,05 - 9130,8 = 0,25 inches = 6,35 millimeters
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Tue Jan 23, 2007 1:13 am

ANTECHAMB. PASSAGE, GRANITE LEAF AND THE BOSS


Image
Antechamber passage, Granite Leaf and the Boss (Seal)

A-B = 41,21316378 inches = one side of the Square S1 = diameter of the circle Z.

Circle Z = 1.334,017186 squared inches = Area of the square S2

Square S2:

F-G = 36,5242 inches
50
If a certain object was to travel with a speed of 36,5242 inches in one second, for 24 hours it would travel a distance of 3.155.690,88 inches = 500-th part of the Earth’s Equator:

3.155.690,88 x 500 = 1.577.845.440 inches = 40.077,27418 km.

C-E = Level of bottom of boss at base = 5 inches above horizontal joint between upper and lower slabs of the Leaf:
If a certain object was to travel with a speed of 5 inches in one second, for 24 hours it would travel a distance of 432.000 inches:

a) Earth’s equatorial diameter = 12.757,00336 km = 502.244.226,8 inches:

502.244.226,8 : 432.000 = 1.162,602377 inches = A-B

b) Earth’s Equator = 40.077,27418 km = 1.577.845.440 inches:

1.577.845.440 : 432.000 = 3.652,42 inches = circle Z

C-D = 1 inch = Position of the center of boss is 1 inch to right (west) of center of Granite Leaf:
If a certain object was to travel with a speed of 1 inch in one second, for 24 hours it would travel a distance of 86.400 inches:

Earth’s equatorial diameter = 502.244.226,8 inches:

502.244.226,8 : 86.400 = 5.813,011884 inches = the height of the Great Pyramid.
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby helloinsane » Tue Jan 23, 2007 1:34 am

It's amazing how fluent the pyramid builders were in both inches *and* kilometres. They must have been Canadian.
helloinsane
Member
 
Posts: 175
Joined: Mon Jul 22, 2002 4:22 pm
Location: Vancouver, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Tue Jan 23, 2007 1:43 am

It's amazing how fluent the pyramid builders were in both inches *and* kilometres. They must have been Canadian: Vancouver, Canada! :D
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Re: The Great Pyramid: metamorphose of the architecture

Postby Vidusa » Wed Jan 31, 2007 4:07 am

THE CIRCLE

1 : 3,14159 = 0,318310155

0,318310155 = 1/2 of 0,63662031 (tangent of the angle of north King's Chamber "air-channel" = 32,48165854° ).

Diameter (of Earth) = 12.757,00336 km:

12.757,00336 x 0,318310155 = 4.060,683717 km

4.060,683717 x 3,14159 = 12.757,00336 km = diameter

12.757,00336 x 3,14159 = 40.077,27418 km

40.077,27418 x 0,318310155 = 12.757,00336 km
User avatar
Vidusa
Member
 
Posts: 142
Joined: Sat Oct 21, 2006 1:03 am
Location: Kitchener-Waterloo, ON, Canada

Next

Return to World Architecture



cron